Klára a Lukáš Spilkovi

 

Převzvato z časopisu Proč ne 

 

Klára a Lukáš Spilkovi

Jan Babka - Vedoucí PročNe?!

Ona je nejlepší česká golfistka, on patří mezi největší naděje české módy. Sourozenci Klára a Lukáš Spilkovi ve společném rozhovoru o golfu a módě, rodičovských snech a také o tom, jaké to je, být jednou nejlepší a jindy zase nejhorší.

Jako desetiletá seděla Klára Spilková coby host v televizní show Jana Krause. S mnoha medailemi z juniorských turnajů v ruce vysvětlovala, jak se ke golfu dostala.

"Brácha hrál basketbal, ale moc mu nešel, tak začal hrát golf. A já taky. Jenže on má teď už radši jiný věci. On šije, víte? Chce být módní návrhář. To je důležitý," říká desetiletá roztomilá holčička Spilková a Kraus s úsměvem přitakává: "No, to je důležitý!"

O deset let později sedíme s Klárou a Lukášem Spilkovými v jejich oblíbené kavárně v historickém centru Prahy. A to, co se před deseti lety zdálo jako roztomilý dětský sen desetileté holčičky, je realita, na kterou jejich rodiče můžou být hrdí.

Kláře je dvacet let, je profesionální golfistkou a pátý rok hraje nejprestižnější evropskou soutěž Ladies European Tour. Lukášovi je dvacet pět, předloni absolvoval Vysokou školu umělecko-průmyslovou a patří podle profesorky a návrhářky Liběny Rochové mezi pár největších talentů české módy. Aktuálně studuje na prestižní škole umění a designu v Antverpách.

Mnoho lidí si vás dohromady nespojuje, i když jste každý ve svém oboru známý. Jaké vlastně máte jako mladí lidé ve svém oboru plány a vyhlídky?

Lukáš Spilka: Červené, bývávaly růžové. Nedaří se mi tak, jak bych chtěl. Když to ve škole někomu nejde, propadne v ročníku. A propadává, dokud design nebude lepší. Jsou tam studenti, co propadají čtyřikrát nebo pětkrát. Záleží na hodnocení devítičlenné poroty, která tam je.

Klára Spilková: Musíš ale říct, že se ti nedaří poslední půlrok, že prvák jsi zvládal bravurně a byl jsi premiant třídy.

Lukáš Spilka: To je pravda, to jsem byl jeden ze tří nejlepších, ale teď jsem fakt nejhorší.

V tomhle to máte rozdílné. V golfu výsledek dává počet ran, kdežto móda se buď líbit může, nebo nemusí, to je subjektivní.

Lukáš Spilka: Když jdete na golf, trénujete, trénujete a nevíte, jak zahrajete.

Klára Spilková: Já jsem sice na golfu pět hodin a tobě skončí přehlídka za půl hodiny, ale je to myslím podobný pocit. Jenže v golfu je to jen na mě. Já si uhraju výsledek, ne že porota to nějak subjektivně podá.

Lukáš Spilka: oba děláme, co nás baví, dáváme tomu veškerou energii a věříme, že to má i přes nějaké aktuální těžkosti dlouhodobě pro oba z nás smysl.

Kláro, máte to teď dané, že dlouhodobě hrajete? Máte tu vizi?

Klára Spilková: Teď mě golf baví a chci ho hrát. Vloni jsem skončila školu, a tak mám od té doby skvělý pocit, že se můžu věnovat jen golfu. To Lukáš si svojí zálibě v módě může věnovat v rámci studia na univerzitě, což je super. Má vzdělání a dělá, co ho baví.

Říkáte to, jako byste taky ráda studovala vysokou školu?

Klára Spilková: Já vysokou nemám a nedělám si jí, což mě na jednu stranu mrzí, ale s golfem to úplně nejde. Mladý člověk dnes může jet studovat do Ameriky, kde je na některých univerzitách výuka přizpůsobená špičkovému hraní golfu. Jenže aby mohl dostávat stipendium, musí být amatér - a já jsem přešla k profesionálům už v šestnácti. O Americe jsem ani nepřemýšlela, nechtěla jsem tam. Mám ráda Evropu.

I na golfu jste zatím zůstala v evropské soutěži a nechtěla jste jít hrát za moře do nejprestižnější LPGA. Děláte tyto rozhodnutí s tátou?

Klára Spilková: Funguje to teď tak, že já si něco vymyslím, on si to vyslechne. A pak mi řekne: dobře, tak to udělej, jak myslíš. Takže je to hodně na mě. Ale oba rodiče mi stále hodně pomáhají. Jen rozhodnutí typu jaký bude trenér nebo fyzioterapeut už je na mě. To dělám podle svých pocitů.

Na letošní sezonu máte nového caddyho (člověka, který doprovází hráče na turnaji), fyzioterapeuta. Jak je vybíráte?

Klára Spilková: Většinou jsou to lidé, kteří se pohybují kolem mě a já je oslovím. Jako caddyho nově zkouším Zuzanu Kamasovou, což je bývalá slovenská profesionální golfistka, která se po zranění ke golfu chtěla vrátit, ale nechce už sama hrát a stresovat se výsledky.

Jak jste tedy spokojená s tím, jak hrajete?

Klára Spilková: Chtěla bych hrát líp, ale jsem spokojená. Začátek sezony jsem rozehrála v Asii, pak na turnaji v Maroku řádila viroza, takže jsem byla nemocná a to ovlivnilo i výsledek, který byl horší než vloni. Měla bych hrát líp, ale musím tomu dát čas a netlačit na to. Člověk by často chtěl hrát líp, v hlavě na to tlačí, ale pak se dozví, že nějaká hráčka má problémy se zády a nemůže půl roku hrát, tak se zase uklidní. Jsem ráda, že jsem teď zdravá a můžu se těšit na celou sezonu.

Stejně jako v módě i v golfu se používají nové technologie a hi-tech nástroje. máte s nimi nějakou zkušenost?

Klára Spilková: Ono stačí si vzít jen golfové hole a takzvanný fitting. Celá ta alchymie, kdy máte třicet hlav, třicet shaftů, to je tolik kombinací, že si člověk raději nechá poradit a nafitovat si hole na míru. Byla jsem jen na 3D analýze švihu, která vzniká tak, že vám připnou na tělo malé kamerky a snímají pohyb. Já těch technologických vymožeností tolik nevyužívám, pro mě pořád platí, že musím koukat na míček, odehrát úder a míček dostat do jamky. To je jen na mně.

Ale Lukášovi to přišlo zajímavé pro jeho návrhy módy. Jednou mi psal sms ve dvě ráno, jestli bych mu neposlala matematické křivky toho švihu, že je chce použít ve svých návrzích.

Lukáši, vytváříte teď kolekci, která bude golfová?

Lukáš Spilka: Přesněji řečeno inspirovaná golfem, tedy street golfem. Věci, ve kterých se fotila i Klára, jsou z mého nového projektu na antverpské škole. Bohužel neexistuje možnost, že bych dělal golfové oblečení, a to proto, že bych nic moc nového nevytvořil. Kdežto takhle na škole se golfem můžu inspirovat a zároveň se snažím to téma nějak přeložit do jiného typu oblečení.

Když se probíráte street golfem nebo historií golfové módy, nacházíte nějaké zajímavosti?

Lukáš Spilka: Třeba to, že ženy nosily na golf boty s podpadkem. Ale na botu si navlíkaly jakoby další podrážku, kterou si zavázaly na hřbetě nohy. Tak vznikla jedna plocha mezi špičkou boty a podpadkem a aby pak neudělali do greenu podpadkama díry.

Zahráli jste si někdy městský golf?

Lukáš Spilka: Ještě ne, ale měli bysme to nějak vymyslet.

Klára Spilková: Když jsme tady v Praze oba, Tak Lukáš se mnou na golf někdy jde. Moc lidí to neví, ale on hraje tady dobře, i když vůbec netrénuje, má handicap kolem 15.

Rodiče vás na sport brali už jako malé děti. Dneska jste dospělí. Jak vnímáte takové to rodičovské dohlížení na děti ve sportu?

Klára Spilková: Když je dítěti osm, tak neví, co je pro něj dobré nebo špatné, takže vedení rodičů dává smysl. Na druhou stranu naši rodiče byli vždycky hodně loajální, dávali maximum našim koníčkům a i když jsem měla ve škole někdy trojky nebo čtyřky, dotáhla jsem vzdělání do konce. A myslím, že to stejné bylo i s Lukášem. Nikdy nás rodiče nedrtili v předmětech, co nám nešly. Ale zato chtěli, abychom ať už golf nebo navrhování a šití dělali poctivě. Oni jsou hrozně pracovití lidé, takže v nich máme skvělý vzor.

Lukáš Spilka: Mě na našich baví, že když jeden začne takzvaně pokulhávat, tak druhý mu to začne připomínat. Ne že by mu to vyčítal, ale on mu to ukazuje, motivuje ho. Taťka má jednoduché heslo, podle kterého jsme se řídili, že si máme vybrat nějakou profesi (a já jsem nemusel být módní návrhář mohl jsem být třeba právník) a tu dělat pořádně.

Nevím, jak to naši udělali, ale mám pocit, že v nás tu lásku a píli vybudovali. A tak jsme nikdy nepřemýšleli o tom, že bychom chtěli dělat něco jiného. I když se člověku daří jednou víc a jednou míň, pořád nás žene dopředu, že sobě i jim chceme dokázat, že ta jejich veliká podpora měla a má smysl.

Ale během roku se často pohybujete hlavně mezi golfisty, je to tak?

Klára Spilková: Spíš bych řekla, že já se nejradši pohybuju mezi sebou a sebou. Samozřejmě věnuju se golfu, můj přítel je také golfista, a tak jsem na hřišti nejraději s ním nebo s kamarádkou a asistentkou Monikou nebo s bráchou a s trenérem. Ale svůj golf si řeším výhradně sama nebo s trenérem.

Vaším trenérem je velmi zkušený Pavel Nič, zároveň využíváte konzultace anglického trenéra Keitha Williamse. Jak to jde dohromady mít dva trenéry?

Klára Spilková: Pro mě to takhle funguje dobře. Mám svojí hlavu, a tak s nimi věci konzultuju, ale vybírám si podle sebe, co si myslím, že je pro mě nejlepší. Na hřišti totiž jsem u míčku vždycky sama a je to jenom na mě, jak zahraju.

Jaký máte pocit z popularity?

Klára Spilková: No já jsem strašně populární... Já nejsem populární a nechci být moc populární.

Možná vás lidi nepoznávají na ulici, ale minimálně v golfovém prostředí vás všichni znají a mluví o vás tak familierně jako o Klárce, případně o té profesionálce Spilkové.

Samozřejmě vím, že mám nějaké fanoušky, kteří sledují, jak hraju a co dělám. Je to milé, když mi drží palce.

Teď je vám dvacet, nejste už alergická na to být tou "malou roztomilou Klárkou, co ji všichni znají, jak hrála skvěle ještě jako dítě"?

Klára Spilková: Ono se to naštěstí mění k lepšímu, přeci jenom už mi není deset.

Lukáš Spilka: No ne všichni ji znají a znali. Pamatuji si, jak jednou měla jít hrát v Poděbradech golf se staršíma chlapama a ti měli úplně alergické reakce, že by měli jít ve flightu s tak malinkatou holkou. A pak Klára poprvé odpálila a pánové když viděli, jak jí to parádně letělo, tak jim došlo, že to asi nebude úplně prcek, co nic neumí.

A když se s vámi na hřišti potkají dnes, tak už respekt mají?

Samozřejmě mě znají, ale stávají se nám takové vtipné situace, že někdy hrajeme a jsme pomalejší, zdržujeme golfisty na jamce za námi. A oni na nás už z dálky gestikulují, ježíšmarjá, pohnětě, at to dohrajeme. A když pak přijdou a vidí "tu Spilkovou" tak najednou úplně obrátí a jsou nějací úplně rozmilí...

Když jste hráli jako malí, tak vás starší golfisti učili. Jste vy teď v kontaktu s malými dětmi?

Klára Spilková: Ráda se věnuju dětem vždy po sezoně na vánočním turnaji v Erpetu a pak na Černém mostě, kde dělají akademie pro děti. Děti jsou fajn, protože se umějí učit. Nebojí se zeptat.

Lukáš Spilka: Ona má Klára myslím těžký úkol v tom, aby zvedla popularitu golfu v Česku.

Klára Spilková: To néé, to není přeci můj úkol...

Ale už z principu to tak trochu je. Vy byste nechtěla, aby u nás hrálo golf víc lidí?

Klára Spilková: Ale ano, asi tomu přispívám jen tím, co dělám, tak to jde ruku v ruce. nejvíc bych chtěla, aby tuhle hru zkusili i lidé, kteří ji neznají. Sama golf miluju a myslím, že je to opravdu krásný sport a jak je vidět na nás, může se mu věnovat celá rodina.

 

KLÁRA SPILKOVÁ (20)

Profesionální golfistka (od šestnácti let). V 10 letech měla handicap 14,3.V žebříčku Ladies Europen Tour loni skončila na 33. místě. Na turnajích byla čtyřikrát mezi 10 nejlepšími. Jako amatérka se stala členkou evropského týmu na Junior Ryder Cupu 2010 a Junior Solheim Cupu 2009. Ráda lyžuje a bruslí, věnuje se čtení a tanci. V ČR bude hrát 7. až 9. srpna na Pilsen Golf Masters.

 

LUKÁŠ SPILKA (25)

Módní návrhář. Studoval v Ateliéru oděvu na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze pod vedením Liběny Rochové. Jeho loňská kolekce byla nominována na cenu Czech Grand Design. Aktuálně studuje na prestižní umělecké škole v Antverpách.


    

STYLING: Lukáš SPILKA - MAKE-UP: Eva SVOBODOVÁ - ASISTENT FOTOGRAFKY: Filip JANDOUREK - RETUŠE: Petra VOKJAN - PRODUKCE: Irena TESARČÍKOVÁ