Marta Aubrechtová

 

Marta Aubrechtová

Martu Aubrechtovou jsme poznali přes  Marii Koželuhovou ( manželka Karla Koželuha), která tady v Klánovicích měla vilu a Marta Aubrechtová tady nad námi měla chatu. Aubrechtová a Koželuhová chodili k naší babičce na kus řeči. Pamatuju si že mně vzala do parády a učila mě tancovat. Jinak s Martou byla sranda. Jednou mě vzala na balet ale už nevím na jaký kus. Bydlela nad cukrárnou Myšák ve Vodičkové ulici.

 

Životopis (biografie) / Informace:

Marta Aubrechtová byla jedním z velkých tanečních talentů, narozených v první dekádě minulého století. Svou životní pouť započala 11. září roku 1903 v Praze a již ve svých pěti letech tančila v dětském sboru pražského Národního divadla. Postupně se jejími učiteli stali tanečníci, baletní mistři a pedagogové jako Augustin Berger /1861-1945/, Achile Viscusi /1869-.1945/, takřka zapomenutá Ema Geitlerová a v zahraničí, kam se dostala bezprostředně po vzniku Československé republiky, mimo mnoha jinými i Olga Iosifovna Preobraženská /1870-1962/. 

Po návratu do vlasti se Marta Aubrechtová stala počínaje rokem 1922 sólistkou vinohradské zpěvohry, odkud na jednu sezónu odešla do angažmá v Slovenském národním divadle v Bratislavě, kde se stala primabalerínou a choreografkou v jedné osobě. V dobovém tisku byla vysoce hodnocena pro svou profesionálně zvládnutou postavu Svanildy v baletu Léo Delibese Coppélia /1923/. Ve stejné době ještě tančila i v košickém divadle. Od roku 1924 do roku 1926 byla sólistkou baletu a také choreografkou v plzeňském divadle, kde tančila v Čajkovského Louskáčku/1924/ a tolik oblíbené Delibesově Coppélii /1926/aj.

Po roce 1926 se i přes své mládí stala vyhledávanou choreografkou pražských operních,operetních a revuálních scén. Od počátku třicátých let minulého století se věnovala choreografii zejména ve Velké operetě a v Novém německém divadle v Praze, kde také vedla krátce i baletní sbor. Osvědčila se i jako majitelka taneční školy U Nováků, ve spolupráci s tanečním mistrem, choreografem a pedagogem Remislavem Remislavským /1897-1973/. 

Mimo tanec byl zde vyučován také step, akrobacie a výcvik krasobruslařů. S talentovanými tanečníky, zejména s vlastním dívčím souborem, podnikala zájezdy po vlasti, ale také do zahraničí. Po roce 1945 se uplatnila jako choreografka mnoha ledních revuí. Mezi žáky Marty Aubrechtové patřil tanečník a choreograf Rudolf Macharovský /1909-1978/, tanečnice Eliška Slancová /1921-1999/, tanečník,choreograf a pedagog Frank Towen /1912-1991/, tanečnice a baletní mistryně Miroslava Pešíková /*1946/. 

Baletní průpravu Marty Aubrechtové absolvovaly i mnohé sportovkyně - Věra Čáslavská, Hana Mašková aj. 

Marta Aubrechtová zemřela v Praze 25. ledna roku 1986 ve věku nedožitých 83 let. 

 

Erkul