Bydlí v Klánovicích Tomáš Hradecký

Článek který vyšel v Klánovickém Zpravodaji  

Tomáš Hradecký

Tomášek Hradecký v restauraci Black Bridge golf resort 

Představovat klánovickým občanům osobu pana Hradeckého je skoro jako nosit dříví do lesa. Pan Tomáš je součástí zdejší komunity od svého dětství a jeho rodina je s Klánovicemi spjata natolik, že si jejich historii a současnost bez nich lze představit těžko.

Jeho dědeček byl jedním z prvních obyvatelů Klánovic vůbec. Jeho maminka byla slavnou golfovou hráčkou, vyhrávala mnohé turnaje i přesto, že za komunismu se golfovému sportu v Čechách nedařilo. Klánovické hřiště bylo v roce 1950 zrušeno a celá rodina dojížděla za golfem do Mariánských Lázní. Tomáš se narodil v roce 1955, a přestože mu prodělaná  dětská mozková obrna  z mládí sportovní aktivitu víceméně znemožnila, lásku k ní zdědil na celý život. Svůj první turnaj zažil ještě v kočárku. Přes rok chodil do školy v Klánovicích, ale celé prázdniny trávil na golfu v Mariánských Lázních, kde se už od svých  5ti let naučil dělat caddieho a vytrval v tom cca 30 let. Svět golfu ho fascinoval. První prezident Československé a posléze i české golfové federace Hanuš Goldscheider si ho oblíbil  a  doporučoval svého osobního caddeiho i jiným slavným golfovým osobnostem. Tomášovy vzpomínky na golf jsou pestré.

Jeho civilní život, kdy se málem vyučil pivovarským sládkem, což se kvůli tragické události v pivovaru nakonec nepovedlo a kdy pracoval pro Dipru - družstvo zaměstnávající tělesně postižené - pro něj zas tak důležitý není. Jeho světem je prostě golf a Klánovice. K nim zdědil fotografický archiv po svých předcích a po smrti své maminky (1996) začal také fotografovat. Tématem jeho fotografií jsou jak jinak než golf a Klánovice. Klánovičtí ho tedy znají i z výstav, které měl v Besedě i na místním úřadě. Fotky z jeho archivu zdobí i jeden díl monografie o Klánovicích. A na tři sta jeho fotografií zkrášlovalo při slavnostním golfovém večeru i Kongresové centrum v Praze. Letos v květnu pan Tomáš oslaví své velké životní jubileum, tak tedy přejme mu všechno nejlepší! 

foto Jiří Smetana text Jana Jochová 

Klánovický Zpravodaj Zde

Odezvy na tento článek od kamarádů z Facebooku a e-mailu 

 Sofie Lelakowska

 Sofie Lelakowská  kamarádka z facebooku ( Hickory golf )

Přeložení text od Sofii Lelakowské 

Toto je pro u :) Přečtěte si až do konce! Poslal jsem anděla, který vás včera v noci sledoval, ale vrátil se a zeptal se "proč?" Anděl řekl: "Andělé nesledují anděly!" Dvacet andělů je ve vašem světě. Deset spí, devět se hraje a jedna čte tato zpráva. Bůh viděl, že se s některými věcmi potýkáte a Bůh to říká. Požehnání přichází vaše cesta. Pokud věříte v Boha, pošlete tuto zprávu 14 přátelům včetně mě, pokud se mi to nepodaří, myslím, že nejsem jedním z nich. Jakmile obdržíte 5 odpovědí, někdo, koho milujete, vás bude tiše překvapit ... Ne srandu. Přejděte na tuto zprávu. Prosím, ignorujte to. Jste zkoušeni a Bůh dnes večer opraví dvě velké věci ve vaší prospěch. Pokud věříte v Boha, vypusťte všechno a předáte ho. TOMORROW BUDE BEST DEN VAŠEHO ŽIVOTA. NEPOUŽÍVEJTE to. ODYŽEJTE TO TO 14 PŘÁTELŮ V 10 MINUTECH to není tak těžké. WHOEVER POSKYTUJE TENTO, KTERÝ MUSÍTE PÉČET O VÁS nevíte, jak to poslat 'LOL jen držet prst na n to mělo říkat dopředu

 Karel Vopička 

 Karel Vopička kamarád z Erpetu ( bývalí prezident Erpet golf club a předseda STK ČGF ) 

 Prokop Sedlák 

Prokop Sedlák Historik golfu