Moje vzpomínky 2

 Lidie, Alex, Marko s Tomáškem Hradeckým a Klárkou Spilkovou Golf Resort Black Bridge 13. 8. 2018


Salignac Cup 1966

 Vladimíra Hradecká Dadula po výhře Salignac Cup 1966 Karlovy Vary 

Na tento turnaj matka jela sama, protože jela s Marii Jiráskovou  nebo Hankou Brožovou Chrátkovou a bydlela s nimi v jednou pokoji v hotelu ANDRIA. Nepamatuji  se jestli si vzala dva dni nebo jeden den dovolené aby tady posekala celou zahradu, aby nemusela sekat babička, která nás hlídala. Ještě si nepamatuji. Jestli jela do Prahy s golfovými holemi anebo se stavěli v Mariánských Lázních pro ně, kde je měla ve skřínce, kde je měli převážně všechny hráči. Odehrála turnaj a sečetla a score cart odevzdala. Po kontrole soutěžním výborem byla lepší o ránu než Eva Bartůňková. Totiž matka to sečetla spatně.       

Vzpomínka na 29. 3. 1924 Vladimíra a Karolíny Novákových

   Už se nikdo nedoví z jakého důvodů byli na výletě v Italii a ve Španělsku. Podle vyprávění matky tak její otec a můj děda šel pěšky přes Vídeň ale už si nepamatuji v jaké souvislosti  Foto

ČKD 1944 – 45

Matka dělala v těchto letech v ČKD

Vždy když jsme jeli okolo ČKD ( neexistuje) tak mě a brachovi ukazovala okno, kde pracovala v roce 1944 - 45  

 

Od roku 1943 byla značná část totálně nasazených přidělena do zaměstnání nikoli v Německu, ale v samotném Protektorátu – bylo to dáno stále intenzivnějším spojeneckým bombardováním a z toho vyplývajícím přesunem výroby na protektorátní území. Ze samotného Německa zpátky do Protektorátu prchaly tisíce totálně nasazených a velká část z nich unikla. V případě dopadení jim však, a neposlušným zaměstnancům obecně, hrozil pobyt v pracovně-výchovných táborech se sadistickým režimem a vysokou úmrtností.

Maximální odhady celkového počtu totálně nasazených Čechů hovoří o 640 000, z toho na tehdejším německém území pracovalo snad 355 000 až 450 000. Kolem 6 000 z nich zemřelo za války vinou nacistického zacházení, náletů nebo nemocí, desetitisíce dalších měly vinou válečných útrap fatálně podlomené zdraví. Nadaci pro odškodnění obětí nucených prací zřídila německá strana až roku 2000; tou dobou žilo ještě zhruba 1,66 milionu nuceně nasazených, z toho okolo osmdesáti tisíc Čechů

U Lukešů ( výroba plyšových těsnění pod motory )

Moje vzpomínka z vyprávění matky kdy dělala u s Lukešů ( výroba plyšových těsnění pod motory )

Kdy se přišlo na vzpomínku, jak matka dělala u svých prarodiči. Tak si vzpomínala, jak její otec Vladimír Novák říkal své tchyni Bertě. Berto to nesmíš psát do pokladní knihy Berta vzala Berta dala. Tak tchánovi a tchyni dal dceru aby jim dělala účetní. Tak se tam vypracovala, že tam i dělala mistrovou.       

Karlín Praha 

TOPlist